Fizioterápia segítségével hatékonyan kezelhetők a mozgásszervi problémák, sérülések. A legteljesebb eredmény érdekében különböző terápiás megoldásokat, koncepciókat alkalmazunk, ebbe tartozik a mozgásterápia- gyógytorna, valamint manuálterápia, elektroterápia. Kezelések során egy komplex fizioterápiás állapotfelmérés után személyre szabott terápiás programot alakítunk ki. A kezelésekre előzetes bejelentkezés szükséges, érdemes kényelmes, az érintett területet szabadon hagyó váltóruhát hozni.
McKenzie módszer
A McKenzie módszer, másnéven Mechanikai Diagnózis és Terápia világszerte az egyik legelterjedtebb, bizonyítékokkal alátámasztott konzervatív eljárás a gerinc- és végtagproblémákkal rendelkező páciensek számára. Ezt a speciális vizsgálati- és kezelési rendszert egy új-zélandi gyógytornász, Robin McKenzie dolgozta ki. A terapeuta a panaszok, a fájdalom helye, típusa, a mozgásterjedelem, illetve a speciális mozgásokra adott visszajelzés alapján térképezi fel a tünetek hátterében álló okot és a helyes terápiát.
Schroth terápia
A Schroth terápia egy komplex, személyre szabott háromdimenziós terápiás eljárás, amely a gerincferdülés (scoliosis), a Scheuermann betegség és a tartáshibák egyik leghatékonyabb, nemzetközileg is elismert kezelési módszere. A módszert egy német gyógytornász, Katharina Schroth fejlesztette ki. Célja a gerinc aktív nyújtásával, annak kiegyenesítése, háromdimenziós légzéssel a törzs megfelelő helyzetbe való visszaforgatása és az így korrigált testhelyzet megtartása izomerősítéssel.
Maitland manuálterápiás koncepció
A Maitland-féle manuálterápia a gerinc és a végtagok ízületeinek, izmainak, idegeinek vizsgálatára és kezelésére alkalmazott, nemzetközileg elismert, tudományos bizonyítékokon alapuló módszer. A koncepció Geoffrey D. Maitland, ausztrál gyógytornász nevéhez fűződik. Lényege, hogy a terapeuta folyamatosan vizsgálja és elemzi a fájdalmas mozdulatokat, majd különböző kezelési technikákat alkalmaz arra a struktúrára, amely a fájdalom forrásának bizonyul.
Mulligan manuálterápiás koncepció
A Mulligan-féle manuálterápiával a fájdalmas, illetve a beszűkült mozgástartományú ízületeket tudjuk kezelni. A módszer egy új-zélandi gyógytornászról, Brian Mulliganról kapta a nevét. Lényege, hogy a gyógytornász egy passzív ízületi mobilizációt fenntartva aktív mozgást végeztet a pácienssel, ezáltal létrejön egy neuro-fiziológiai válaszreakció, melynek hatására azonnali és hosszantartó eredmény érhető el.
Komplex sportrehabilitáció
A sportbalesetek következtében kialakuló sérülések rehabilitációját nevezzük sportrehabilitációnak, amelynek célja, hogy a sportoló a megfelelő edzettségi állapotát elérve, minél hamarabb vissza tudjon térni az aktív sportba. Sportsérülésről beszélünk minden olyan elváltozás esetében, amely sportolás során következik be és orvosi és/vagy gyógytornász ellátást igényel. A sportsérülések lehetnek akutan kialakuló vagy túlterhelésből fakadó sérülések. Akut sérülések közé tartoznak a zúzódások, rándulások, szakadások, ficamok, törések. A folyamatos túlterhelések során különböző gyulladások (izom, ín, csonthártya, nyáktömlő), valamint fáradásos törések, porcfelszín, porcgyűrű károsodások, ízületi kopások alakulhatnak ki. A sportrehabilitáció lényege, hogy a sérült szövetek minél hamarabb visszanyerjék fiziológiás működésüket, illetve a megfelelő izomerősítő gyakorlatokkal, stabilizáció, egyensúly- és koordináció fejlesztéssel, valamint funkcionális gyakorlatok megtanításával csökkenteni tudjuk az újrasérülések kockázatát.